Książka telefoniczna E-Zapytanie Klawisze dostępu Facebook
Jesteś tutaj: Strona główna
Edokumenty Statystyki graficzne

Zagrożenie epidemią odry w Polsce

W związku ze wzrostem zachorowań w kraju na chorobę zakaźną jaką jest właśnie odra Państwowy Inspektor Sanitarny w Świdwinie przesyła w załączeniu ulotki informacyjne w języku rosyjskim i ukraińskim Polskiego Zakładu Higieny na temat w/w choroby.

 

Odra to szybko rozprzestrzeniająca się choroba zakaźna. Należy do chorób wieku dziecięcego, jednak mogą na nią zapaść także dorośli. Może przybrać gwałtowny, ciężki przebieg i stanowić zagrożenie życia.  

Wirus odry przenosi się drogą kropelkową i dostaje do organizmu przez jamę nosowo-gardłową. Chory zakaża od około dwóch dni przed wystąpieniem objawów do czterech dni po pojawieniu się wysypki. Okres inkubacji wirusa, czyli moment od zakażenia się wirusem do wystąpienia objawów choroby, wynosi zwykle od 9 do 14 dni. Zachorowanie na odrę skutkuje nabyciem odporności na tę chorobę, zdecydowanie jednak lepiej zaszczepić się przeciwko niej i nigdy nie chorować. Pogląd, że odrę trzeba "przechorować", jest bzdurny i niebezpieczny.

 

Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną  odry w krajach UE/EOG, ogólną tendencję oraz fakt, że poziom zaszczepienia populacji jest nieoptymalny, istnieje wysokie ryzyko ciągłej transmisji wirusa odry w związku z ruchem ludności między państwami członkowskimi UE/EOG i państwami trzecimi.

Aktualność dodana przez: Admin (2018-11-14 10:03:34) , zredagowana przez: Admin (2018-11-14 21:16:29)
Data wydarzenia : 2018-11-14
Data publikacji : 2018-11-14

Pliki do pobrania

Typ Nazwa pliku Dodano Rozmiar
Dokument PDF Odra po rosyjsku - ulotka 2018-11-14 463.35kB POBIERZ
Dokument PDF Odra po ukraińsku - ulotka 2018-11-14 868.22kB POBIERZ

Fotokod (QR Code) - zapisz adres strony w komórce

QR CODE Jeśli posiadasz w swoim telefonie aplikację odczytującą Fotokody (kody QR), możesz z łatwością zapisać adres do tej strony. Wystarczy uruchomić aplikację i nakierować aparat na ten kod, a adres strony zostanie wyświetlony w telefonie. Dzięki temu możesz błyskawicznie przesłać link znajomym przez wiadomość SMS, lub zapisać go w telefonie i odwiedzić ją później.

Adres: http://pupswidwin.pl/wydarzenie/271/zagro%C5%BCenie-epidemia-odry-w-polsce